Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Vadbaleset esetén cselekedni

536 bájt hozzáadva, 2014. január 23., 17:03
Hogyan kell vadbaleset esetén cselekedni?
== Hogyan kell vadbaleset esetén cselekedni? ==
[[Fájl:vadbalesetvadbaleset_.jpg|right|380 300 px]]Tavasztól (pl. kicsinyek születése) ősz elejééig végééig (pl. szarvasbőgés) – főként az éjszakai órákban – gyakrabban kell számítanunk útra tévedt vadállatokkal. Bármennyire is vezetünk óvatosan és figyelmesen, az állatok legtöbbször váratlanul és nagy sebességgel érkeznek a járművek elé, egy pillanat alatt kerülnek elő a „semmiből”. Vadbalesetekre nem tudunk előre felkészülni, maximum a rutin, vagy a tesztpályákon való gyakorlás segíthet. Mindenesetre törekedjünk a vadakkal való balesetek elkerülésére, mert a vadállatok komoly károkat okozhatnak mind az autóban, mind az utasokban. Ha mégis megtörténne a baj, akkor fogadjuk meg és tartsuk be a cikkben összegyűjtött tanácsokat!
== Lépések ==
#'''Ha az autóban keletkezik kár a vadbaleset során,''' akkor annak a kárnak a helyreállítását az autó sofőrjének a pénztárcája fogja bánni. Sőt, ha a vad elpusztul a balesetben, akkor annak az értékét is az autó sofőrjének kell megtérítenie a vadásztársaság felé, amely összeg az egymillió forintot is elérheti.
#*Azonban ha az autó tulajdonosának van megfelelő kötelező felelősségbiztosítása, akkor a károkat annak terhére is rendezheti.
#*Mivel volt kihelyezve vadveszélyre figyelmeztető tábla, ezért a vadásztársaságot nem terheli semmilyen felelősség, tehát a személyi sérülést, illetve az autóban keletkezett kárt sem kell megtéríteniük.
 
=== Nem volt kihelyezve vadveszélyre figyelmeztető tábla ===
#'''Nyújtsunk elsősegélyt, és ha szükséges, akkor hívjuk ki a mentőket,''' ha a vaddal történő ütközés során személyi sérülés történik!
#'''Hívjuk ki a rendőrséget, és ne változtassunk meg semmit a helyszínen!''' A rendőrség a pontos helyszíni szemle után elkészíti a jegyzőkönyvet a balesetről, és az adott vadászterület vadászmesterét is kihívja. Utóbbira azért van szükség, mert a vadásztársaság felelőssége az, hogy elhelyezzen vadveszélyre figyelmeztető táblát ott, ahol gyakrabban előfordulhatnak vadak, illetve gondoskodjon arról, hogy a vadak ne kerülhessenek az útra (pl. elkerítés). A vadásztársaságok felelősségbiztosítással rendelkeznek, így az autóban keletkezett károkat, valamint a személyi sérülésből adódó károkat (pl. kórházi kezelés ára, ápolási díj, munkából való kiesés) a vadásztársaság biztosítójának kell megtérítenie.
#'''Fotózzuk körbe mi is a helyszínt, a megsérült autót, az elütött vadat, valamint jegyezzük fel a pontos helyszínt!''' Így biztosíthatjuk azt, hogy minden fontos részlet dokumentálva lesz, és ha szükséges, akkor ezeket is be tudjuk mutatni a kárrendezésnél.
#'''Készítsük el a kárbejelentést!''' A vadásztársaságok felelősségbiztosítással rendelkeznek, így az autóban keletkezett károkat, valamint a személyi sérülésből adódó károkat (pl. kórházi kezelés ára, ápolási díj, munkából való kiesés) a vadásztársaság biztosítójának kell megtérítenie. A kárbejelentő lapot értelemszerűen kell kitölteni: “A jármű” a vadásztársaság adatai, “B jármű” a balesetet szenvedett jármű adatai. A kitöltött bejelentő lapot vigyük el a biztosítónkhoz, illetve a vadásztársaság biztosítója is fel fogja venni velünk a kapcsolatot. Azonban ha társaság nem vállalja a felelősségét, akkor sajnos polgári peres úton kell érvényesítenünk a kárigényünket, amihez szükséges a rendőrségi jegyzőkönyv, valamint a különböző dokumentációk.
== Tippek ==
1 859
szerkesztés