Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kutyát választani

35 bájt hozzáadva, 2011. szeptember 16., 07:42
Források és hivatkozások
== Hogyan kell kutyát választani? ==
[[Fájl:Kutya_valasztas.jpg|right]]Egy kutya akár 8-15 évig is élhet, ennyi időre választunk magunk mellé társat, amikor hazaviszünk egyet. Az alábbiakban a legfontosabb szempontokat foglaltuk össze, amit a döntésnél mindenképpen mérlegelni kell.
== Lépések ==
# '''Megengedhetjük magunknak?''' Először azt mérlegeljük, hogy biztosan tudjuk-e vállalni a kutyatartással járó kötelezettségeket. A költségeknél az eledel mellett az állatorvosi költségeket és a kutyás felszereléseket is vegyük figyelembe, és számoljunk azzal, hogy naponta akár több órát is foglalkoznunk kell kis kedvencünkkel.
# '''Tenyésztőtől vagy menhelyről?''' A menhelyi kutyákat egyetlen dolog különbözteti meg a tenyésztőtől származó ebektől: nem ismert az előéletük. Akkor vásároljunk tehát, ha elengedhetetlenül fontos a kutya múltja – például ha tenyészteni akarjuk. Ha viszont csak társat keresünk, érdemes körülnézni a menhelyeken is – az itteni kölyökkutyákat neveléssel még formálhatjuk, a felnőtt kutyák nagy részét pedig alaposan ismerik az önkéntesek, és segítenek a hozzánk illő társ megtalálásában. Ha menhelyről fogadunk örökbe, két kutyán segítünk: azon, amelyiket befogadunk, és amelyik az utcáról a helyére kerülhet.
# '''Felnőtt vagy kölyök?''' A kölyökkutya nevelése sok vesződséggel jár, hiszen kezdetben egy kisgyerekhez hasonlóan szinte csak eszik, alszik és ürít. Ezután az állandó rágcsálásra és „kamaszkori” kicsapongásokra is fel kell készülni. Egy kutya úgy másfél – két éves kora körül „higgad le”, ezért ha a kölyökkori nehézségeket meg akarjuk takarítaninehézségekkel nem akarunk bajlódni, ilyen korú társat válasszunk. Persze azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a kölyökkutya fogékonyabb, jobban alakítható. Bár a kutyák életük végéig képesek tanulni, az emberhez hasonlóan minél idősebbek, annál rigolyásabbak, annál jobban ragaszkodnak bevett szokásaikhoz.
# '''Kicsi vagy nagy testű?''' A kutya leendő élettere vagy esetleges feladatai eleve meghatározzák a küllemét (a pincsi például alkalmatlan házőrzőnek). Vegyük figyelembe, hogy a nagy testű kutyákat fizikailag nehezebb féken tartani – akár véletlenül is felboríthatnak egy kisgyereket. A kis testű kutyákat testméretük miatt könnyebb kezelni, de sokszor hevesebb vérmérsékletűek, testfelépítésük miatt pedig speciális odafigyelést igényelnek (például nem bírják a lépcsőzést).
# '''Hosszú vagy rövid szőrű?''' Amennyiben a szabadban tartanánk a kedvencünket, mindenképpen hosszú szőrűt válasszunk, mert a vékonyabb bundával rendelkezőket megviselheti a tél. A hosszú szőrt azonban ápolni is kell! A rövid szőrű kutyákat általában könnyebb tisztán tartani, bár vedléskor ők is jelentős mennyiségű szőrt szórnak szét a lakásban. (Az olyan fajtákat, amelyek nem hullajtják a szőrüket, kutyakozmetikusnak kell rendszeresen megszabadítani az elhalt szálaktól a betegségek elkerülése érdekében.)
== Források és hivatkozások ==
* [http://olcsokutya.info/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4410&Itemid=56 14 Mielőtt kutyát vennénk…]* [http://olcsokutya.info/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=399&Itemid=12 17 Óvakodjunk a kirívó hirdetésektől!]
* [http://cerberoskutyaiskola.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=359&Itemid=108 a Cerberos kutyaiskola szakembereinek tanácsai]
 [[Kategória:Állatok]]
1 100
szerkesztés