Kiválasztani megfelelő számítógép perifériáinkat szerkesztése

Innen: Hogyankell.hu

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
1. sor: 1. sor:
== Hogyan kell kiválasztani megfelelő számítógép perifériáinkat? ==
+
== Hogyan kell {{PAGENAME}}? ==
 +
 
 +
Azok számára, akik életük egy jelentős részét töltik el számítógép/monitor előtt, érdemes nagyobb figyelmet fordítaniuk a mikrokörnyezetükre, ezáltal az őket körülvevő perifériákra is. Ezek a perifériák mára olyan komplex és színes piacot alkotnak, hogy egy átlag felhasználó könnyen elveszhet a lehetőségek tárházában.
  
Azok számára, akik életük egy jelentős részét töltik el számítógép/monitor előtt, érdemes nagyobb figyelmet fordítaniuk a mikrokörnyezetükre, ezáltal az őket körülvevő perifériákra is. Ezek a perifériák mára olyan komplex és színes piacot alkotnak, hogy egy átlag felhasználó könnyen elveszhet a lehetőségek tárházában. Fontos kiválasztani a számunkra megfelelő (mind kényelemben mind funkcionalitásban) perifériákat. A cikkben a következő fontosabb eszközök, illetve azoknak meghatározó specifikációi kerülnek bemutatásra: monitor/kijelző, egér, egérpad, billentyűzet, fej- és fülhallgató.
 
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
 +
Fontos kiválasztani a számunkra megfelelő (mind kényelemben mind funkcionalitásban) perifériákat. A cikkben a következő fontosabb eszközök, illetve azoknak meghatározó specifikációi kerülnek bemutatásra:
 +
 +
Monitor / Kijelző
 +
 +
Egér
 +
 +
Egérpad
  
# '''Monitor/Kijelző:''' Talán legfontosabb perifériaként, melynek megfelelő megválasztása nemcsak kényelmi, de egészségügyi szempontok alapján is fontos, a monitor. Manapság egyre több, egyre komplexebb specifikációjú kijelzők jelennek meg a piacon. Ezek az extra specifikációk számtalan formában jelenhetnek meg, de pár fontosabb kiemelésével megkönnyíthetjük a döntést.
+
Billentyűzet
#* '''Képfrissítés:''' Egy kijelző egyik alaptulajdonsága a képfrissítése. Ez meghatározza a másodpercenként képpont frissítés történik – voltaképpen a kép másodpercenkénti frissítését jelöli -. Ez talán a legelhanyagoltabb, mégis legfontosabb specifikációk egyike, ugyanis a mai piacon domináns LCD kijelzők esetében, egy 100-144hz-es kijelző, jelentősen csökkenti a szemre gyakorolt negatív hatását, huzamosabb használat mellett, ellentétben a piacon elterjedt 60-75hz-es képfrissítéssel bíró társaikkal szemben.
 
#* '''Maximális felbontás:''' Manapság már a legtöbb kijelző képes a FULL HD felbontásra (1920*1080), ennek ellenére érdemes leellenőrizni.
 
#* '''Képátló / Méret:''' Fontos specifikáció a képátló, melynek megfelelő megválasztása nagyban függ a felhasználási céloktól. Irodai szintű napi használatra érdemes egy felső-közép méretkategóriába tartozó monitort (21-23”), míg játékra és filmnézésre és egyéb vizualitással kapcsolatos munkákra a nagyobb társaikat. (23-40”)
 
#* '''Válaszidő:''' LCD-paneles monitorok jellemzője, ezredmásodpercben (ms) mért időegység. Azt az időt jelöli, amennyi ahhoz kell, hogy egy képpont fényereje megváltozzon. 12ms feletti érték esetében már zavaró lehet, míg versenyjátékra ajánlott az 1-2-es ms. specifikáció.
 
# '''Egér:''' Mindennapi használatban talán legfontosabb különbség a vezeték illetve vezeték nélküliség, míg precíziós munkák során a szenzorok közötti differencia. Irodai használathoz érdemes a vezeték nélküli egereket alkalmazni – a legújabb lítium-ionos töltők akár több napi folyamatos használatot is bírnak -, míg precíziós munkához – tervezés, rajzolás, játék – érdemes vezetékeset választani. A vezeték stabilabb és gyorsabb átviteli közeget biztosít, többnyire USB csatlakozóval.
 
# '''Egérpad:''' A megfelelő egérpad megválasztása – a mai optikák fejlettsége miatt – többnyire csak a precíziós munkálatokat végző felhasználók számára fontos. Fontos megjegyezni, hogy a vastagabb szövet, illetve zselés csuklótámaszos egérpadok kifejezetten sokat segíthetnek azoknak, akik sokat kell, hogy gép előtt üljenek.
 
# '''Billentyűzet:''' A piac telítettsége miatt itt is javasolt 2 részre bontani ezt a periféria csoportot. Talán az átlag felhasználó számára legfontosabb különbség a vezeték illetve vezeték nélküliség lehet. A mai közép árkategóriás vezeték nélküli billentyűzetek már megbízhatóak, több gomblenyomás esetén sincs adatvesztés, használatuk kényelmes. Azok számára, akiknek fontosabb a terhelhetőség és megbízhatóság, érdemes vezetékes billentyűzetet választani (pl. játékosok), valamint javasolt a vezetékesek között is további specifikációkra odafigyelni. Érdemes mechanikus billentyűzetet vásárolni, ugyanis mind élettartamuk, mind precizitásuk meghaladja a többi billentyűzetét.
 
# '''Fej- és fülhallgató:''' A mindennapos használat során talán a kényelem a legfontosabb a felhasználónak, ám vannak olyan munkakörök ahol fontos a megfelelő minőségű fejhallgató megléte. A fülhallgatók legnagyobb előnye méretük, illetve hordozhatóságuk, ám minőségben elmaradnak a mai magasabb kategóriás fejhallgatóktól. Fejhallgatók esetében fontos megkülönböztetni a fül felületére felfekvő, valamit az egész fület betakaró fajtákat. Fontos a frekvencia tartomány, valamint a szigetelési képesség. Többnyire zeneiparban, valamint játékokban dolgozó emberek számára fontos a megfelelő fejhallgató.
 
  
 +
Fej- és fülhallgató
  
== Tippek ==
 
  
* Vásárolj használt terméket! A mai IT világában ezek az eszközök akár 10-15 évig is működnek hibák nélkül (megfelelő használat mellett), ezért a jelentősen olcsóbban beszerezhető használt termékektől se zárkózz el.  
+
# Monitor / Kijelző
 +
 
 +
Talán legfontosabb perifériaként, melynek megfelelő megválasztása nem csak kényelmi, de egészségügyi szempontok alapján is fontos, a monitor. Manapság egyre több, egyre komplexebb specifikációjú kijelzők jelennek meg a piacon. Ezek az extra specifikációk számtalan formában jelenhetnek meg, de pár fontosabb kiemelésével megkönnyíthetjük a döntést.
 +
 
 +
Képfrissítés: Egy kijelző egyik alaptulajdonsága a képfrissítése. Ez meghatározza a másodpercenként képpont frissítés történik – voltaképpen a kép másodpercenkénti frissítését jelöli -. Ez talán a legelhanyagoltabb, mégis legfontosabb specifikációk egyike, ugyanis a mai piacon domináns LCD kijelzők esetében, egy 100-144hz-es kijelző, jelentősen csökkenti a szemre gyakorolt negatív hatását, huzamosabb használat mellett, ellentétben a piacon elterjedt 60-75hz-es képfrissítéssel bíró társaikkal szemben.
 +
 +
Maximális felbontás: Manapság már a legtöbb kijelző képes a FULL HD felbontásra (1920*1080), ennek ellenére érdemes leellenőrizni.
 +
 +
Képátló / Méret: Fontos specifikáció a képátló, melynek megfelelő megválasztása nagyban függ a felhasználási céloktól. Irodai szintű napi használatra érdemes egy felső-közép méretkategóriába tartozó monitort (21-23”), míg játékra és filmnézésre és egyéb vizualitással kapcsolatos munkákra a nagyobb társaikat. (23-40”)
 +
 
 +
Válaszidő: LCD-paneles monitorok jellemzője, ezredmásodpercben (ms) mért időegység. Azt az időt jelöli, amennyi ahhoz kell, hogy egy képpont fényereje megváltozzon. 12ms feletti érték esetében már zavaró lehet, míg versenyjátékra ajánlott az 1-2-es ms. specifikáció.
 +
 
 +
# Egér
 +
 
 +
Mindennapi használatban talán legfontosabb különbség a vezeték illetve vezeték nélküliség, míg precíziós munkák során a szenzorok közötti differencia. Irodai használathoz érdemes a vezeték nélküli egereket alkalmazni – a legújabb lítium-ionos töltők akár több napi folyamatos használatot is bírnak -, míg precíziós munkához – tervezés, rajzolás, játék – érdemes vezetékeset választani. A vezeték stabilabb és gyorsabb átviteli közeget biztosít, többnyire USB csatlakozóval.
 +
 
 +
# Egérpad
 +
 
 +
A megfelelő egérpad megválasztása – a mai optikák fejlettsége miatt – többnyire csak a precíziós munkálatokat végző felhasználók számára fontos. Fontos megjegyezni, hogy a vastagabb szövet, illetve zselés csuklótámaszos egérpadok kifejezetten sokat segíthetnek azoknak, akik sokat kell, hogy gép előtt üljenek.
 +
 
 +
# Billentyűzet
 +
 
 +
A piac telítettsége miatt itt is javasolt 2 részre bontani ezt a periféria csoportot. Talán az átlag felhasználó számára legfontosabb különbség a vezeték illetve vezeték nélküliség lehet. A mai közép árkategóriás vezeték nélküli billentyűzetek már megbízhatóak, több gomblenyomás esetén sincs adatvesztés, használatuk kényelmes. Azok számára, akiknek fontosabb a terhelhetőség és megbízhatóság, érdemes vezetékes billentyűzetet választani (pl. játékosok), valamint javasolt a vezetékesek között is további specifikációkra odafigyelni. Érdemes mechanikus billentyűzetet vásárolni, ugyanis mind élettartamuk, mind precizitásuk meghaladja a többi billentyűzetét.
  
 +
# Fej- és fülhallgató
  
== Amire szükséged lehet ==
+
A mindennapos használat során talán a kényelem a legfontosabb a felhasználónak, ám vannak olyan munkakörök ahol fontos a megfelelő minőségű fejhallgató megléte. A fülhallgatók legnagyobb előnye méretük, illetve hordozhatóságuk, ám minőségben elmaradnak a mai magasabb kategóriás fejhallgatóktól. Fejhallgatók esetében fontos megkülönböztetni a fül felületére felfekvő, valamit az egész fület betakaró fajtákat. Fontos a frekvencia tartomány, valamint a szigetelési képesség. Többnyire zeneiparban, valamint játékokban dolgozó emberek számára fontos a megfelelő fejhallgató.
  
  
* Egy személyi számítógép (PC), esetleg egy notebook, melyhez az adott perifériákat csatlakoztatni tudod.
+
== Tippek ==
* monitor/kijelző
 
* egér, egérpad
 
* billentyűzet
 
* fej- és fülhallgató
 
  
 +
* Vásároljon használt terméket! A mai IT világában, ezek az eszközök akár 10-15 évig is működnek hibák nélkül (megfelelő használat mellett) ezért a jelentősen olcsóbban beszerezhető használt termékektől se zárkózzon el.
  
== Figyelmeztetések ==
+
== Amire szükséged lehet ==
  
 +
* Egy személyi számítógép (PC), esetleg egy notebook melyhez az adott perifériákat csatlakoztatni tudod.
  
* Fontos megjegyezni, hogy személyes kényelmének kialakítását ne a perifériánál kezdd, az élet számos fontosabb területén érdemes költekezésekbe bocsátkozni.
 
  
 +
== Figyelmeztetések ==
  
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
+
* Fontos megjegyezni, hogy személyes kényelmének kialakítását ne a perifériánál kezdje, az élet számos fontosabb területén érdemes költekezésekbe bocsátkozni.
  
  
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Eg%C3%A9r_(sz%C3%A1m%C3%ADt%C3%A1stechnika) Az egérről bővebben.]
+
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Billenty%C5%B1zet A billentyűzetről bővebben.]
 
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Monitor A monitorról bővebben.]
 
  
[[Kategória:Egészség]]
 
[[Kategória:Számítástechnika-műszaki-cikkek]]
 
  
[[Kategória:Egészség]]
+
* [http://www.wikipedia.com Wikipédia]
[[Kategória:Számítástechnika-műszaki-cikkek]]
+
* [http://www.hogyankell.hu Hogyan kell?]

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)