Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Hivatkozni a szakdolgozatban

43 bájt hozzáadva, 2014. február 13., 19:44
A kontinentális európai (lábjegyzetelt) hivatkozásnál az alábbi meghatározások szerint hivatkozzunk
# '''Nem mindegy, hogy mire és milyen formában hivatkozunk:''' a dolgozat írása közben számtalan alkalommal szükséges lesz a hivatkozás- és forrásmegjelölést alkalmaznunk.
# Jellemzően a dolgozat írása során '''adott szövegrészekre''' kell majd hivatkoznunk (ez lehet akár egy '''könyv''', akár egy '''folyóirat''').
# A szakdolgozatban különféle hivatkozásokat használhatunk, ezek a következők: '''szó szerinti idézés, tartalmi idézés, statisztikai adatok, táblázatok ''' és '''diagramok ''' hivatkozása.# A felsőoktatásban jelenleg '''kettő fajta''' elfogadott hivatkozási forma létezik: a '''lábjegyzet''' ('''kontinentális európai''') vagy a '''szövegrész utáni zárójeles'''(az '''angolszász''' szövegközi) hivatkozási forma.
=== A hivatkozás fajtái ===
# '''Szó szerinti hivatkozás''': a hivatkozott szöveget idézőjelben kell feltüntetnünk az alábbi formában: '''a zárójelben szerepel a szerző vezetékneve, a megjelenés évszáma, vessző, majd az idézet oldalszáma, amit ponttal zárjunk le.''' Pl.: „Hogyan hivatkozzunk a szakdolgozatban” (Schot, 2000, 15 p.)
# '''Tartalmi hivatkozás''': ilyenkor egy szerző gondolatait, megállapításait nem szó szerint használjuk, hanem saját szavainkkal dolgozzuk át, ám a forrás feltüntetése itt is szükséges, mivel nem saját gondolatainkat tartalmazza. A hivatkozásnál a zárójelben nem kell kiírni az oldalszámot. Pl.: Hogyan hivatkozzunk a szakdolgozatban (Schot 2000).
# '''Statisztikai adatok, táblázatok, diagramok hivatkozása''': a statisztikai adatok közlésekor fontos minden számszerű adatot hivatkozással ellátnunk, hogy ellenőrizhető legyen. Pl.: Magyarország népessége 10,7 millió (KSH 1999, 12.) 
=== A lábjegyzet (kontinentális európai hivatkozási forma) ===
# Egy szövegrészletet jelöl, amit az adott szövegoldalon használt hivatkozással helyezünk el a lap alján.
=== A kontinentális európai (lábjegyzetelt) hivatkozásnál az alábbi meghatározások szerint hivatkozzunk ===
# '''Könyvből ''' származó idézet és hivatkozása lábjegyzetben: Szerző(k): a könyv címe. Kiadási hely, Kiadó kiadó neve, éve. oldalszám(ok) ahol található a szöveg. pl.: Bános Tibor: A pesti kabaré 100 éve. Budapest, Vince Kiadó, 2008. 9.p# '''Folyóiratból ''' vagy egy '''könyv egyik fejezetéből ''' származó idézet és hivatkozása lábjegyzetben: szerző(k): cím. In: Újság címe. Év. szám. oldal(ak). pl.: Kende Péter: A nemzeti törésvonal. In: Századvég. 1990. 2.sz. 229-235. p.# '''World Wide Web-ről ''' származó információk lábjegyzetben: a honlap neve, zárójelben az a megnézés évszáma, majd a pontos link beillesztése, pl. WTO (2012) http:/www.world-tourism.org  
=== A szövegrész utáni zárójeles hivatkozás (az angolszász szövegközi) forma ===
# Az angolszász hivatkozásnál a szöveg végén zárójelben a szerző vezetéknevét, a könyv évszámát és az idézett oldalt(oldalakat) írjuk ki, részletesen majd csak az irodalomjegyzékben tüntessük fel a későbbiekben. Pl.: „idézett szöveg”(Szabó, 2013:125).
Névtelen felhasználó