Cikkek:Szexuális zaklatás: milyen jelekre figyeljünk, hogyan segíthetünk

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen ALH Consulting Kft. (vitalap | szerkesztései) 2022. március 24., 09:15-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „ =='''Szexuális zaklatás: milyen jelekre figyeljünk, hogyan segíthetünk?'''== Az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt kaptak a szexuális zaklatással kapcso…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Szexuális zaklatás: milyen jelekre figyeljünk, hogyan segíthetünk?

Az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt kaptak a szexuális zaklatással kapcsolatos esetek. Nagyon sokan elhatározták magukat, hogy felvállalják a történteket, remélve, hogy ezzel változásokat érhetnek el.

Ha valóban azt szeretnénk, hogy megváltozzanak a korábban általános reakciók, akkor érdemes azzal kapcsolatban is tisztába kerülni, hogy milyen jelekből ismerhetjük fel, ha egy szerettünk szexuális zaklatás áldozatává vált, s hogyan segíthetünk neki.

Miért nehéz téma, miért nehéz felvállalni?

Először nagyon fontos tudatosítani, hogy a szexuális zaklatás erőszaknak minősül! Akár gyermekről, akár felnőttről van szó, az áldozat érzéseihez bűntudat társul hozzá, mintha ő tehetne arról, hogy ez történik vele. Szégyent érez, fél megosztani a megtörtént eseményeket, mert a következmények rémisztőek, beláthatatlanok. Ott az érzés, hogy valójában az egész az ő hibája.

Az elkövetők az áldozatot erőszakos módon “meggyőzik”, hogy igazából ő akarta, sőt, akár kezdeményezte a helyzetet, ráadásul még élvezetet is nyújtott számára. Tehát ezzel azt állítják, hogy voltaképpen nem történt bántalmazás, hiszen az áldozat akaratával és kedvére történt minden.

Sokszor még tovább nehezíti a helyzetet az, hogy az áldozat érzelmileg kötődik az erőszaktevőhöz. Habár ez kívülről nézve először talán érthetetlennek vagy szokatlannak hangzik, valójában a Stockholm-szindrómáról van szó, amely azon alapszik, hogy a bántás mellett sok figyelmet, törődést is kap az áldozat.

Az elkövető részéről elsősorban nem a szexuális vágy a motiváció, hanem az erőszak révén sokkal inkább szól az áldozaton gyakorolt hatalom érzéséről. Valójában az esetek nagy százalékában ez nyújtja a legnagyobb motivációt.

Milyen jelek utalhatnak zaklatásra?

Amikor úgy látjuk, hogy egy szerettünk viselkedése hirtelen megváltozik, akkor mindig érdemes arra gondolnunk, hogy nem ok nélkül történik.

Szexuális bántalmazás esetében nagyon gyakori a viselkedés gyökeres megváltozása, amely kétirányú lehet, vagy erősen szexualizált jelleget kap, vagy éppen visszahúzódik a társaságtól, felerősödnek rajta a szorongás jelei. Gyakran rémálmok is előfordulnak.

Hogyan segíthetünk?

Mindenképpen elő kell vennünk a kitartásunkat, mert valószínűleg idő kell ahhoz, hogy az áldozat képessé váljon beszélni a helyzetéről és a történtekről. Akár az Online pszichológiai tanácsadás szolgáltatása is jó megoldás lehet, de személyesen is igénybe vehető pszichológus segítsége annak érdekében, hogy a bántalmazottnak legyen lehetősége feldolgozni a traumát.

A pszichoterápiás kezelés segít abban, hogy a társas kapcsolatok és a lelki, mentális egészség is megmaradjon, így elkerülhető egy ördögi kör, valamint a később jelentkező problémák is.

Nagyon fontos szembenézni azzal a ténnyel, hogy mindannyian képesek lennénk tenni ellene! Az egyik fontos tényező az az, hogy ne az áldozatot tegyük felelőssé a történtekért, a másik pedig az, hogy ne fordítsuk el a fejünket! Egyáltalán nincs rendben a szexuális zaklatás semmilyen formája, szabjunk hát gátat neki!