„Cikkek:Napelemes rendszer tetőre: mire kell figyelni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

a („Cikkek:Napelemes rendszer tetőre: mire kell figyelni” levédve ([Szerkesztés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan) [Átnevezés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan)))
 
(Nincs különbség)

A lap jelenlegi, 2024. március 1., 09:32-kori változata

Napelemes rendszer tetőre: mire kell figyelni?

Https- www.modulfix.hu - 2024 február - Cikk4.jpeg

Gyakori kérdés, hogy egyáltalán milyen tetőre lehet napelemeket telepíteni, milyen kritériumoknak kell megfelelni. A napenergia kiaknázása ma már egy elterjedt alternatívának számít, amire a leghatékonyabb módszer egy napelem rendszer kiépítése. Ezt az esetek többségében a tetőkre szokás telepíteni.

Több szempontot is számításba kell venni a tervezés során

Lapostetőre szerelhető napelemes rendszer könnyedén kiépíthető például a Modulfix termékeinek köszönhetően, de itt is oda kell figyelni az egyes lépésekre. Az első tényező, amit meg kell vizsgálni, az az orientáció és a dőlésszög, ugyanis a napelemek hatékony működéséhez ez a két paraméter kulcsfontosságú. A legoptimálisabbnak az számít, ha a tető déli irányba néz és körülbelül 30-35 fokos dőlésszöggel rendelkezik. Ezzel a panelek a nap maximális sugárzását kapják, és az elérhető legtöbb energiát fogják termelni.

Természetesen akkor is megoldható a telepítés, ha a tető más irányba néz, vagy a dőlésszög eltér az ideálistól, de a hatékonyság ezekben az esetekben enyhén csökkenhet. A következő fontos szempont maga a tetőállapot. A tetőt alaposan meg kell vizsgálni még a telepítés előtt, hogy az stabil, vízálló és szilárd legyen. A szerkezet terhelését nagymértékben megnövelheti a napelemek és a tartószerkezetek súlya, ezért is kell a teherbírást ellenőrizni. Ha ez nem megfelelő és/vagy korábbi sérülések, problémák találhatóak rajta, akkor először ezeket kell kijavítani.

A panelek és az egész tartószerkezet súlya jelentős, így a tetőnek úgy kell ezt elviselnie, hogy veszélyeztetné a szerkezet integritását. A szakértői konzultáció minden esetben megoldást fog nyújtani, hogy garantáltan a legjobb döntést hozzuk meg a beruházás során.

Az árnyékolásról sem szabad megfeledkezni

A napelemek hatékonyságát negatívan befolyásolja az árnyékolás. Akár egy nagyobb fa is nagymértékben tudja csökkenteni a panelek teljesítményét. Ezért is van szükség árnyékolási elemzésre, hogy megbizonyosodjunk arról, a napelemek hol fogják az optimális napfényt kapni.

Itt hosszú évekre tervezünk, így rengeteg szempontot figyelembe kell venni. Az árnyékolás általában a legnagyobb kihívás, mivel rajtunk kívül álló tényezőket is meg kell vizsgálni.

Minőség és kompatibilitás

Ha megtörtént a vizsgálat, megvan a tökéletes pozíció, elhelyezkedés, még akkor sem értünk a célegyenesbe. A tartószerkezet minőségére és kompatibilitására is nagy figyelmet kell fordítani. Ez fogja biztosítani az egész rendszer stabil és strapabíró rögzítését, valamint a hosszú élettartamát, ezért nem szabad félvállról venni. Sokan (hibásan) ezen próbálnak spórolni, pedig itt kell a legnagyobb hangsúlyt fektetni a minőségre. Ha gyenge minőségű alkatrészeket használunk fel, akkor idővel rengeteg költséget fog jelenteni a napelem rendszer karbantartása és javítása.