Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Festékmennyiséget kalkulálni

3 343 bájt hozzáadva, 2012. május 18., 12:47
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell {{PAGENAME}}? == Ha nekiállunk festeni fontos, hogy tudjuk mennyi festékre lesz szükségünk. Ha nagyon kiszámoljuk a festéket, akkor előfordulhat, h…”
== Hogyan kell {{PAGENAME}}? ==

Ha nekiállunk festeni fontos, hogy tudjuk mennyi festékre lesz szükségünk. Ha nagyon kiszámoljuk a festéket, akkor előfordulhat, hogy foltos lesz a falunk vagy a fedés nem lesz tökéletes. Ha megbecsültük, hogy mekkora falfelületről beszélünk, akkor már könnyebb a dolgunk, de a festékek kiadósságát is figyelembe kell vennünk.A kiadósság egy szakmai kifejezés, amely nagyjából annyit jelent: mennyi festéket kell használnunk egy négyzetméter kifestésére.

== Lépések ==


# Mérjük le a szoba szélességét és magasságát.
# Szorozzuk a kettőt és megkapjuk a fal felületének méretét.
# Ezt végezzük el mindegyik falra és adjuk össze a kapott értékeket.
# Ha az ajtó és ablak méretét levonjuk, megkapjuk a szükséges festékmennyiségünket.
# Ezután nézzük meg alaposan az általunk kiválasztott festék (jó esetben, ez minőségi, magyar festéket jelent) kiadósságát, mely minden esetben fel van tüntetve a dobozokon.


== Tippek ==

* Van egy egyenlet, amelyet mindig biztonsággal alkalmazhatunk festékvásárlás előtt: Az eleje nem meglepő: mérjük meg a falfelület szélességét és magasságát, majd szorozzuk össze őket. Ha ez megvan, osszuk el 10-zel. Általában ugyanis 10 négyzetméterre elég 1,2 liter festék. Az eredmény megmutatja, hány liter festékre van szükség.


== Figyelmeztetések ==


* A legtöbben nyilván ár-érték alapján vásárolnak festéket. Ilyenkor megtekintjük az uniós szabályok szerinti árfeltüntetést a polcon. Ilyenkor azt látjuk, mennyibe kerül egy liter festék. Ha csakis ez alapján vesszük meg a festéket, lehet, hogy mégsem a legolcsóbb választás volt a legjobb. A magyarázat a fedőképességben rejlik. Első ránézésre minden falfesték egyformának tűnik, ám a kiadósság nagyon is eltérő lehet, vagyis nem mindegy, mennyit kell használni belőle egy négyzetméter falfelületre.
Ha a példa kedvéért egy festék 2 rétegben alkalmas 20 négyzetméter kifestésére, ám literje csak 1000 forintba kerül,hiába olcsóbb, mint a literenként 1200 forintos, egyrétegű festék. Az első festék ugyanis egy rétegben csak 10 négyzetméterre elég, míg az egyrétegű mind a 20-ra.
Tehát a szoba falát 600 forintért festem ki a látszólag drágább festékkel, míg az olcsónak tűnő kétrétegűvel 40 százalékkal drágábban. Ezt a számítást mindig végezzük el, ezért jól jöhet egy számológép is a vásárláskor.

* Ha szórófejjel visszük fel a festéket, nem hengerrel vagy ecsettel, akkor nagyobb az anyagigény, átlagban 1,2 liter festék csak 6 négyzetméterre elég.

* Ha gyengébb minőségű anyagot vásárolunk, vagy gyengébb minőségű festőhengert, akkor rétegenként és literenként 10 négyzetméterrel érdemes kalkulálni! Ez azt jelenti, hogy 10 négyzetméternyi falfelületet 2 liter festéket érdemes számolni.


== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* [http://blog.polifarbe.hu/2011/10/festekvasarlas-megis-mennyi-kell Festékvásárlás-mégis mennyi kell?]
* [http://blog.polifarbe.hu/2011/3/mennyi-festeket-vegyek-mazolashoz Mennyi festéket vegyek mázoláshoz?]
* [http://blog.polifarbe.hu/2011/3/mennyi-festeket-vegyunk Mennyi festéket vegyünk?]

[[Kategória:Otthon-kert]]
139
szerkesztés