Az ekcémát megelőzni és kezelni

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell az ekcémát megelőzni és kezelni?

Ekcema.jpg

Az ekcéma két típusát különböztetjük meg. A leggyakoribb az atópiás ekcéma: általában allergiára és asztmára hajlamos embereknél alakul ki. A másik típust, a kontakt ekcémát viszont valamilyen irritáló anyaggal (például mosószerrel, szappannal, kozmetikummal vagy fémmel) való érintkezés idézi elő.

[szerkesztés] Lépések

  1. A legfontosabb feladatunk a megelőzés, hogy ne alakulhasson ki az ekcéma!
    1. Bizonyos ételek fogyasztása összefügghet az ekcéma jelentkezésével. A „gyanús” élelmiszerek közé tartoznak a déligyümölcsök, a tejtermékek, az olajos magvak és a tojás. Próbáljuk egy hónapig mellőzni ezeket, majd egyenként fogyasszuk őket újra három napig, és figyeljük, hogyan reagál a bőrünk, így kideríthetjük, hogy melyik idézi elő nálunk a betegséget!
    2. Védekezzünk a házipor-atka és a háziállatoktól eredő allergének hatása ellen! Használjunk antiallergén matracokat és párnákat, a puha kárpitokat és szőnyegeket távolítsuk el a lakásból! A háziállatokat ne engedjük a szobába, az ágyneműket pedig magas hőfokon (legalább 60 °C-on) mossuk!
    3. Télen használjunk párásító készüléket a hálószobában!
    4. Kontakt ekcéma esetén — amennyiben nincs mosogatógépünk — viseljünk mosogatáskor bélelt gumikesztyűt vagy sima gumikesztyűt vékony pamutkesztyű fölött!
    5. Használjunk minél kevesebb vegyszert a mosáshoz! Válasszunk érzékeny bőrűek számára kifejlesztett mosószert, kerüljük a fehérítő, esetlegesen a textilöblítő alkalmazását is, vagy használjunk kizárólag természetesen adalékokat a mosáshoz!
    6. Kétszeresen öblítsük ki a ruhákat a mosógépben, hogy a mosószer minden nyomát eltüntessük!
    7. Kerüljük az érintkezést az egyéb allergénekkel is, például a fülbevalók és más ékszerek készítéséhez használt nikkellel, továbbá a latexszel, bizonyos kozmetikumokkal, parfümökkel és tisztítószerekkel!
  2. Amennyiben mégis kialakul az ekcéma, a következő pontokat tartsuk be, hogy minél kevésbé kelljen szenvednünk a kellemetlen tünetektől!
    1. Tegyünk finomra őrölt zablisztet a fürdővízhez, amely enyhülést nyújt a viszkető bőrnek!
    2. Legfeljebb 10 percig fürödjünk vagy zuhanyozzunk, és ha akkor, kerüljük a mindennapos fürdést! Mivel az ekcéma általában súlyosbodik, ha a bőr kiszárad, és a túl gyakori tisztálkodás lemossa a bőrt nedvesen tartó védőolajokat.
    3. Kizárólag langyos vízzel fürödjünk vagy zuhanyozzunk!
    4. Fürdés után használjunk zsíros, krémes hidratálót, hogy védelmet nyújtsunk a bőrnek az irritáló anyagok ellen. A legjobbak a gyógyszertárban előállított készítmények speciálisan ekcémás bőrre.
    5. Kérjük meg kezelőorvosunkat, hogy írjon föl valamilyen emulgeáló kenőcsöt! A petróleumzselé vagy a főzőmargarin is hatékony lehet.
  3. A felszíni kezelés mellett nagyon fontos a táplálkozás és helyes étrend-kiegészítés, hogy tünetmentesek maradhassunk.
    1. Az omega-3 zsírsavak csökkentik a gyulladást, és enyhíthetik az allergiás reakciókat, ezért fogyasszunk sok diót, avokádót, lazacot, makrélát, tonhalat, és együnk naponta legfeljebb egy evőkanál lenmagolajat! Mivel a lenmagolaj jótékony tulajdonságai főzéskor elvesznek, ezért keverjük inkább salátaöntetekbe vagy joghurtba.
    2. A bőr viszketésének enyhítése és kiszáradásának megelőzése érdekében szedjünk naponta E-vitamint! Étrendi úton hozzájuthatunk többek között a búzacsírából, a növényi olajokból, a diófélékből és az olajos magvakból.
    3. Fogyasszunk elegendő A-vitamint (800—1000 mikro-gramm/nap)! Forrásai közé tartozik a máj, a halmáj, a sárgarépa, a sötétzöld levélzöldségek, a sárga gyümölcsök, a tojássárgája, valamint a tejtermékek.
  4. Kezelés külsőleg gyógynövények segítségével:
    1. A gotu kólát tartalmazó (Centella Asiatica) krém vagy tinktúra segít csillapítani a viszketést. A kivonatból mindig 1 részt hígítsunk fel 5 rész vízben. Esetleg áztassunk 1-2 teáskanál szárított növényt egy csésze nagyon forró vízbe 10 percig, szűrjük le, majd használjuk borogatásra.
    2. A kamilla-, az édesgyökér- és a varázsmogyoró-tartalmú krémek kiválóan csökkentik a bőr gyulladását, így akár ezekkel is kezelhetjük az ekcémás bőrt.

[szerkesztés] Tippek

  • A ruházat megválasztására is érdemes odafigyelnünk. A gyapjú, a selyem, a műszálas, szúrós anyagból készült ruhadarabok is súlyosbíthatják a tüneteket. Inkább puha, laza szabású pamut öltözéket viseljünk.
  • Otthonunkba ne rakjunk le padlószőnyeget, ne alkalmazzunk nehezen tisztítható kárpitokat, valamint ne tartsunk háziállatokat!
  • Az allergiás hajlam sajnos öröklődik. Amennyiben a terhesség és a szoptatás ideje alatt probiotikumokat szedünk, úgy kisebb valószínűséggel alakul ki a születendő kisbabáknál az ekcéma.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Antiallergén matracok, párnák és paplanok
  • Párásító készülék
  • Szenzitív, kímélő mosószerek, illatmentes tisztálkodó szerek
  • Zsíros hidratáló krém

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Az ekcémás bőrfelületet tilos megvakarni, még, akkor is, ha sokszor kibírhatatlan viszketést érzünk!
  • Még a gyenge kortikoszteroid-tartalmú krémeket is óvatosan, és csak rövid ideig szabad alkalmazni. Noha valóban segíthetnek az ekcémás kiütés kezelésében, ha túl gyakran használjuk őket (mondjuk három héten át mindennap), elvékonyíthatják a bőrt (és egyéb káros hatásaik is lehetnek).
  • Véralvadásgátló gyógyszerekkel együtt csak orvosunk beleegyezésével alkalmazhatunk E-vitamin-kiegészítőket.

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bianka, Kiscsillag