Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Tudatosan álmodni

47 bájt törölve, 2022. szeptember 6., 04:51
a
Visszaállítottam a lap korábbi változatát 62.77.236.180 (vita) szerkesztéséről 178.143.91.183 szerkesztésére
A tudatos álomra az alábbiak jellemzőek: az álmodó folytatja az álmot; tudatában van annak, hogy álmodik; tudja, ki ő valójában; képes irányítani az álombeli történéseket, mások és saját cselekeit; emlékszik arra, hogy hol van a teste valójában; és bármikor fel tud ébredni. Az első két lépést sokan időnként spontán módon is elérik (felriadás után folytatják a megkezdett álmot vagy álmukban felismerik, hogy nem a valóságot látják), az álom irányításához vagy a tudatos felébredéshez azonban már sok gyakorlat kell.
Az alábbi technikák azoknak segítenek, akik most szeretnének megismerkedni a tudatos álommal.
== Lépések : ==
# '''Készülj fel!''' A tudatos álom állapotát nehéz úgy elérni, ha nem hiszed, hogy az álmok fontos részei az életednek. Fontos a pozitív hozzáállás is, hogy elhidd, te is képes vagy tudatosan álmodni. Gondold át, tényleg szeretnéd-e tudatosan átélni az álmaidat, és mit akarsz elérni ezzel. Jó, ha már előre kitűzöl valamilyen célt magad elé (például hogy szeretnél repülni).
## Fizikai teszt: álmunkban gyakran át tudjuk hágni a fizika törvényeit, vagy befolyásolhatjuk azokat. Dobjunk fel például egy kisebb tárgyat, koncentráljunk rá, és figyeljük meg, hogy úgy viselkedik-e, ahogy kell (például pont a kezünkbe esik, vagy esetleg sokkal messzebbre tudjuk hajítani, mint a valóságban). Próbáljunk meg lebegni vagy repülni – vannak, akiknek ez elég könnyen megy álmukban. Mások jóval az ember fizikai képességeinek határán túl teljesítenek álmukban (például megtartanak egy felborult kamiont), vagy éppen át tudnak nyúlni a falon.
# '''A tudat „bekapcsolása” álomban:''' Ha már elég jól ismered az álmaidat, és szokásoddá vált a valóság tesztelése is, egyszer alvás közben, egy jellegzetes álommotívum hatására is meg fogod magadtól kérdezni: nem álmodom? Ha ekkor elvégzed a valóságtesztet, rá fogsz jönni, hogy álmodsz, és ezzel együtt felébred a tudatod is. Ezután már csak arra kell koncentrálnod, hogy „tudatosan” folytasd az álmot, vagyis megőrizd a tudatosságodat, de mégse ébredj fel.
# '''„Visszaalvás” az álomba (MILD technika):''' Vannak, akik ezzel a módszerrel könnyebben érik el a tudatos álmot. A lényege, hogy mesterségesen fel kell ébresztened magad, lehetőleg egy álom közepén. Ezután fel kell idézni annyi részletet az álomból, amennyit csak lehet, és közben arra összpontosítani, hogy mindezt csak álmodtad. Fontos, hogy legalább fél óráig ébren maradj, hogy teljesen felébredjen a tudatod. Ezután feküdj vissza, és próbáld magad beleképzelni az előző álmodba, miközben azt mondogatod magadnak: „Tudom, hogy álmodom”. Ha minden jól megy, úgy alszol el, hogy mind az álom cselekménye, mind az álmodás ténye „megragad” az elmédben.Az Mivel az álom általában az alvás REM-nek nevezett szakaszához kapcsolódik, amely meghatározott ritmusban ismétlődik. Ezért , az alábbiak szerint érdemes beállítani az ébresztőórád, ha tudatosan szeretnél visszaaludni az álmaidba:
#* Az ébresztőórát állítsd 4,5, 6 vagy 7,5 órával későbbre az elalvás (lefekvés) időpontjához képest.
#* Ébreszd fel magad 2 órával korábban, mint ahogy általában fel szoktál kelni.
#* Megpróbálhatod azt is, hogy egy tetszőleges hajnali időpontra állítod az ébresztőórád, majd félóránként felébreszted magad.
# '''Tudatosság megőrzése elalváskor (WILD technika):''' Ez a módszer sok összpontosítást igényel, inkább a haladók használják. A lényege, hogy elalvás közben is megpróbáljuk megőrizni a tudatosságunkat. Ennek érdekében érdemes meditálni, így az elme egy nyugodt, mégis összpontosított állapotba kerül. Érdemes figyelni az elalvás közben jelentkező benső képekre, vagy azokra az élményekre, célokra összpontosítani, amit a tudatos álmodással szeretnénk elérni.  
== Tippek ==
** Ha érzed, hogy kezd elhomályosulni a tudatod, nézz körül alaposan, és próbáld felidézni, hogy hol jársz, mit csinálsz éppen. Ez a logikus cselekvés segíthet a tudatosság megőrzésében, egyúttal pedig az álom későbbi felidézését is megkönnyíti.
** Ha úgy érzed, az álom a végéhez közelít és lassan fel fogsz ébredni, próbálj megpördülni álmodban a saját tengelyed körül. (Ez valószínűleg segíti a szem gyors mozgásainak visszaállítását, amely a REM szakaszra jellemző.) Egy másik technika, ha elképzeled, ahogy hátraveted magad és „visszaesel” az álomba. Közben próbálj az álmodra koncentrálni, és megőrizni a tudatod.
*Előfordulhat, hogy fel akarsz majd ébredni a tudatos álomból, de ez nem mindig könnyű. Ilyen helyzetben próbáld fixálni a tekinteted, nézz mereven egy pontra – ez néha a valóságban is megállítja a REM-szakaszra jellemző gyors szemmozgást, így fel tudsz ébredni. Egy másik technika, ha álmodban behunyod a szemed, majd hirtelen, gyorsan kinyitod. Ha leső első alkalommal nem is sikerül, egy idő után el lehet érni, hogy a valóságban is felnyisd így a szemed.
* A rendszeres meditáció segíti a tudatos álom elérését, illetve a tudatosság megőrzését alváskor.
* álmok
*tudat
== Figyelmeztetések ==
3 567
szerkesztés