Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Otthon pálinkát főzni

239 bájt hozzáadva, 2014. augusztus 15., 18:17
Lépések
== Lépések ==
# '''Gondosad Gondosan válaszd ki a pálinka alapanyagául szolgáló gyümölcsöt!''' Sokan úgy gondolják, hogy a pálinkafőzéshez a fáról lehullót, ütődött, étkezési célra már nem igazán alkalmas gyümölcs is megfelel. Valójában éppen a gyümölcs minősége határozza meg a pálinka minőségét, így érdemes odafigyelni, illetve alaposan megválogatni, hogy milyen gyümölcsből készítünk pálinkát. Sok helyen a pálinkafőzés éppen az elhullott gyümölcsök felhasználásául szolgál (hogy ne menjen pocsékba), de az ilyen alapanyagtól a végeredmény karcos lesz (a köznyelvben ezeket a párlatokat kerítésszaggatóként emlegetik, ami sokkal inkább utal a rossz minőségre, mint a magas alkoholfokra). A jó gyümölcs ismérvei a következők:
## Magas cukortartalom
## Érett, megfelelő – az adott gyümölcsre jellemző - íz világú.
# '''A gyümölcs kiválasztása után következik a cefrézés.''' Ennek során elsőként a gyümölcsöt meg kell mosni, eltávolítani a magot, illetve le kell darálni. A mosás szintén hozzájárul ahhoz, hogy a pálinka íze valóban tiszta legyen, nem érdemes ezen időt spórolni. Ezt követően hagyjuk érni a masszát. A cefrézés lényege, hogy a gyümölcs cukortartalma az érlelési folyamat során csökkenjen, ez a periódus akár 1 hónapot is igénybe vehet. Van, aki különböző adalékokat használ a folyamat felgyorsítására (pl.: élesztőtápot). Kb. 10 liter cefréből 1 liter pálinka főzhető.
# '''Főzd meg a cefrét!''' Ha sikerült elérni a megfelelő, 0-4 közötti cukorfokot, akkor kezdődhet a pálinkafőzés, illetve lepárlás. Az otthoni főzés esetén kizárólag a kisüsti módszer jöhet szóba. Ennek során a cefrét egy főzőüstben kell hevíteni, az elsőként lecsapódó párlat az alszesz, amit még egy körben finomítani kell. Ez utóbbi végeredménye a már majdnem kész pálinka. Az egyszerűbb lepárlókészülékek már 20-30 ezer forintért beszerezhetők. A pálinkafőző üstök anyaga egyébként vörösréz, vagy saválló acél. A vörösréz kitűnően vezeti a hőt, ellenáll a cefre savainak, valamint katalizálja a lepárlás során végbemenő kémiai reakciókat, ezáltal javítva a pálinka minőségét.
## A főzésnél már Magyarországon is alkalmazzák az ún. tornyos pálinkafőzési módszert, mellyel egy lépcsőben készíthető el a pálinka. Ezt az eljáráshoz eljárást azonban csak rendkívül drága főzőberendezéssel lehet megvalósítani, melyet ellenőrzött főzdékben alkalmaznak.# '''Érleld meg a pálinkat!''' A párlatot le kell hűteni, illetve a pálinkában található szennyeződések eltávolítása érdekében a szeszt át kell szűrni. Ezt követően célszerű pihentetni a párlatot rozsdamentes edényben, vagy ha van rá lehetőség, tölgyfahordóban. Utóbbi egyébként kellemes ízt ad hozzá a pálinkához. A pihentetésnél is legyünk türelmesek, érdemes legalább 1-2 hónapot várni a fogyasztásig, illetve a házi palackozásig.
== Tippek ==
== Figyelmeztetések ==
 
* A túlzott alkolholfogyasztás a máj károsodásához vezethet, ezen kívül a mértéktelen alkoholfogyasztás károsítja az idegrendszert, illetve korai halálhoz vezethet.
* A pálinkafőzés komoly tapasztalatot és szakértelmet kíván meg, érdemes szakember segítségét, tanácsát igénybe venni az első pálinkafőzés során.
== Kapcsolódó videók ==
http://www.youtube.com/watch?v=FQCnrSRvr0M = Pálinkafőzési tanácsok a Mokkában ==http:/<youtube>S8XOBmXe5Yw</www.youtube.com/watch?v> == Kertész anyus konyhájában felrobban a házilag barkácsolt pálinkafőző =sOr4fyDxr1w http://www.youtube.com/watch?v=mEmZocLUmCg
<youtube>4vY2oWP1Fjc</youtube>
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
Névtelen felhasználó