Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kuktában főzni

Nincs méretváltozás, 2014. január 20., 09:35
Lépések
#'''Ellenőrizzük le, hogy jól záródik-e a fedő!''' Mielőtt a tűzhelyre tennénk a kuktát, nézzük meg, hogy pontosan és szorosan illeszkedik-e és záródik-e a kukta lezárható teteje, nincs-e meglazulva, megrongálódva a tömítő gumigyűrű.
#'''Helyezzük a kuktát a tűzhelyre!''' Miután gondosan lezártuk a kuktát, a legmagasabb hőfokra kapcsolt tűzhelyre tegyük, hiszen így a kukta nagyon gyorsan fel tud melegedni, a benne lévő víz pedig villámgyorsan forrni kezd. A forrás kezdetét a jellegzetes „kuktahang”, azaz a sípolás jelzi. A folyamatos gőzfúvás, sípolás felesleges túlfűtést jelez, tehát a sípolást meghallva tegyük takarékra a tűzhelyet! A jelző sípolás után a takarékra tett tűzön kiválóan megfő az étel.
#'''Főzzük megfelelő ideig az ételt!''' Mivel a kuktát nem nyitogathatjuk használat közben, nem tudjuk leellenőrizni, hogy jó-e már az étel, előfordulhat, hogy nem fő meg rendesen vagy éppen túlfőzzük. Korábbi tapasztalatainkra sem hagyatkozhatunk, hiszen a kuktában rövidebb idő alatt készülnek el az ételek, mint a hagyományos edényekben. A következő ételek esetében ezeket a főzési időket célszerű betartani: [[Fájl:kukta_fozesi_ido.jpg|centre|500 450 px]]
#*''A marhahús és a sertéshús esetében 1 kg esetén érvényes a megadott időtartam.''
#'''Vegyük le a kuktát a tűzhelyről!''' A kuktában hatalmas gőznyomás uralkodik, ezért ne próbáljuk meg kinyitni, maximum a szelepnél engedhetjük ki a gőzt. Az égési sérülések elkerülése érdekében inkább húzzuk le a kuktát a tűzhelyről, és hagyjuk kihűlni! A visszahűlés következtében a kuktában lévő nyomás is csökkenni kezd, és az edény teteje magától ki fog nyílni. A lehűlést úgy gyorsíthatjuk, ha hideg vízbe állítjuk a kuktát, és hideg vizet folyatunk rá.
1 859
szerkesztés