Gondolattérképet (Mind-Map) létrehozni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Tfodor (vitalap | szerkesztései) 2019. január 6., 18:31-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell gondolattérképet (Mind-Map) létrehozni? == A gondolattérkép készítést egy vállalati misszió és vízió összeállításán keresztül mutatom…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Hogyan kell gondolattérképet (Mind-Map) létrehozni?

A gondolattérkép készítést egy vállalati misszió és vízió összeállításán keresztül mutatom be.


1. Küldetés készítés

A küldetés egy szervezet (vállalat, alapítvány, hivatal, stb.) küldetése, azaz mit csinál, miért létezik, kiket és hogyan szolgál, milyen értékeket képvisel, milyen irányban halad. Egy flip-chartra rajzoljunk fel egy ellipszist és írjuk bele a fő témát (példánkban a GDB Kft. misszió alkotását mutatjuk be): „ GDB misszió”. Használhatunk mind-map programot is (pl. Xmind: http://www.xmind.net ) MindMap1.jpg

Gondoljuk át, hogy melyek azok a témák, amelyek küldetésünkre jellemzők! Ezeket egy-egy, a fő témából elágazó al-témaként rajzoljuk fel!

MindMap2.jpg

Az al-témákat további al-témákra bontsuk le!

MindMap3.jpg

Fogalmazzuk meg röviden a missziót!

Vasúti és ipari hajtóműveket valamint, azok alkatrészeit fejlesztjük, gyártjuk, javítjuk és értékesítjük. 100 éves tapasztalatunkkal különleges hajtástechnikai feladatok megoldására is képesek vagyunk. Európában a piaci részesedésünk növelésére törekszünk. Magyarországon a vasúti járműgyártók és felhasználók első számú hajtómű beszállítójává kívánunk lenni. A vevői igényeket versenytársainknál kedvezőbb áron akarjuk kielégíteni.


2. Jövőkép alkotás

A jövőkép egy szervezet jövőképe, azaz mit fog csinálni 5-10 év múlva, kiket és hogyan fog szolgálni, milyen eredményei lesznek, milyen értékeket fog képviselni Az eddigi gondolattérképet egészítsük ki minden olyan témával, amely a jövő szempontjából fontos lehet!

MindMap4.jpg

Egy más színnel egészítsük ki az ábrát a jövő céljaival (az ábrán piros karakterek)!

MindMap5.jpg

Egyenként végig menve a fő témákon, írjuk le, hogy milyennek képzeljük a jövőt!

MindMap6.jpg

Árbevételünk megháromszorozódik, nyereségünk ennek 10 %-a lesz.

MindMap7.jpg

MindMap8.jpg

A kifejlesztett padlóalatti hidrodinamikus sebességváltókat és korszerű tengelyhajtóműveket szállítunk Ausztria és Németország vasúti jármű gyártóinak. Hazai vevőink elégedettek a minőséggel. Mondatainkat összefűzve, majd finomítva megkapjuk a cég vízióját. A kifejlesztett és a megújított, korszerű gépparkkal gyártott padlóalatti hidrodinamikus sebességváltókat és korszerű tengelyhajtóműveket szállítunk Ausztria és Németország vasúti jármű gyártóinak. Egyiptomba ipari hajtóműveket adunk el. Új szolgáltatásként hajtóművek bemérésével is foglalkozunk. Nevünk jól cseng a piacon, vevőink elégedettek a minőséggel. Árbevételünk megháromszorozódik, nyereségünk ennek 10 %-a lesz. A menedzsment a TQM elvei alapján irányítja és fejleszti a vállalatot, a döntésekbe bevonják, a végrehajtásra pedig felhatalmazzák az érintett dolgozókat. Munkatársaink létszáma növekszik, sok új fiatal mérnök és munkás tanulja meg a szakmát. Kollégáink örömmel dolgoznak a cégnél, elégedettek a jövedelmükkel és munkahelyi környezetükkel.

Mind-map egyénileg és csoport munkában is készülhet. Az előbbi gyorsabb, az utóbbi a résztvevők bevonásával biztosítja az elköteleződést. Egy másik, ma is sikeresen működő cég egyik üzletágának, csoportmunkával, flip-charton készült vízió gondolattérképét mutatja az alábbi ábra.

A GDB Kft. missziója az itt bemutatott volt. Készítésekor nem gondolattérképet, hanem K-J hasonlósági diagramot használtunk. Vízió akkor nem készült, a bemutatóhoz a cég hosszútávúr terveit használtam fel. Négy év elteltével gyakorlatilag minden kitűzött cél megvalósult. A GDB nemcsak Magyar Minőségi Díjas cég volt, hanem döntős volt az Európai Minőségi Díj versenyen is (35-ből az első 6 között volt).

Mind-map egy sikeres vállalat egyik üzletágának víziójáról:


MindMap9.jpg

Felhasznált irodalom:

1.GDB Kft. pályázata az Európai Minőség Díjra, 1998

2.Gyarmathy Éva: Gondolattérképek[1]

[Fodor Tamás Gondolattérkép készítése c. könyve letölthető innen.][2]

Az oldal szerzői

Hogyankell, Tfodor