Egészségesen élni

Innen: Hogyankell.hu

Hogyan kell egészségesen élni?

Egeszsegesen-elni.jpg

Azok, akik komoly betegségben szenvednek, megadnának bármit, ha csak egy napra is újra egészségesek lehetnének. Ezért jobb, ha még az előtt elkezdünk egészségesen élni, mielőtt már késő lenne.

Lépések

  1. Hagyd abban a kockázatot jelentő dolgokat. Ha szükségtelen kockázatokat vállalsz, annak hosszú távú következményei lehetnek. Bizonyos kockázatvállalás utalhat mélyebb pszichológiai problémákra, ezért érdemes ilyen esetben szakemberhez fordulni. Néhány fontosabb dolog:
    • Tartsd szem előtt a biztonságot a szexben is.
    • Hagyd abba a mértéktelen ivást.
    • Szokj le a dohányzásról.
    • Szüntesd meg a kábítószer-függőséged!
  2. Igyál több vizet. Legalább napi 2 liter vizet igyál meg, melegben még többet vagy ha olyan vízhajtókat iszol, mint a tea és a kávé. A víz segít abban, hogy megőrizd a tested optimális hőmérsékletét, segít eltávolítani a méreganyagokat.
  3. Étkezz egészségesen. Egy könnyű, organikus reggeli elegendő némi tízóraival, hogy kibírd ebédig. Az egészséges, könnyen emészthető vacsorát délután 5 és este 8 között fogyasszuk. Kerüld az esti étkezést, nassolást, mert felesleges kalóriákat veszel így be, és a teli pocak alvászavart okozhat. Ha már egyszer beállt egy állandó étkezési minta, a tested egyre jobban fogja magát érezni. Emlékezz rá, hogy nem minden zsír rossz. Jó zsírok találhatóak az olajos halakban, mint a lazac és a tonhal, valamint az avokádóban, a diófélékben és az olívaolajban. Ezek elengedhetetlenek a kiegyensúlyozott étrendhez.
    • Tanulj meg főzni. Ha saját magad készíted el az ételedet, az egészségesebb lehet, ráadásul nagyszerű tapasztalat, valamint spórolhatsz is.
    • A magas rosttartalmú étrend csökkenti a koleszterinszintet, szabályozza a vércukorszintet, javítja a belek egészségét, és segít abban, hogy ne egyél többet annál, mint ami szükséges. Az ajánlott rostbevitel napi 30 gramm a férfiak és 21 a nők számára, míg 50 év felett 38, illetve 25 gramm. Jó rostforrást jelentenek a gyümölcsök és a zöldségek (héjjal együtt), a teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek.
    • Növeld a bevitt antioxidánsok mennyiségét, hogy harcolhass a szabadgyökök ellen, melyeket összefüggésbe lehet hozni a rákkal, a szívbetegségekkel, az érelmeszesedéssel és egyéb megbetegedésekkel.
    • Tartsd fenn azt a testsúlyt, ami megfelelő a számodra. Számítsd ki a testtömeg-indexedet, hogy megtudd, mi az ideális testsúly számodra.
    • Ne fogyókúrázz! Ha sanyargatod a testedet, és az nem jut a létfontosságú tápanyagokhoz, az nem jó. Inkább lassan változtass a táplálkozási szokásaidon, ami hosszú távon egészségesebbé tesz.
  4. Támogasd az immunrendszered. Nehéz úgy egészségesnek lenni, ha állandóan harcolnunk kell a fáradtság, a megfázás, a fertőzések és egyéb betegségek ellen.
  5. Javítsd az alvásod minőségét! Amikor alszol, a szervezeted olyan sejteket termel, melyek segítenek a fertőzések, gyulladások és a stressz leküzdésében. Tehát, ha keveset vagy rosszul alszol, az nem csak hajlamosabbá tesz a megbetegedésre, de hosszabb idő is kell majd, hogy regenerálódj.
  6. Hozd formába magad! Amellett, hogy a mozgás segít abban, hogy lefogyj és növeli az önbizalmadat, számos egyéb előnye is van mind a tested, mind az elméd számára. Például a jó szív- és érrendszeri egészség csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. A mozgás jót tesz az immunrendszerednek, ráadásul jobban is alszol utána.
  7. Tartsd fenn a személyes higiéniádat. Rendszeresen moss kezet, különösen WC-használat után. Moss fogat étkezés után, rendszeresen menj fogorvoshoz.
  8. Keresd meg a lelki egyensúlyt. Még ha minden más szempontból egészségesen élsz is, ha belső zűrzavartól szenvedsz, nem lesz teljes az életed. Ha szükséges, fordulj pszichológushoz.

Tippek

  • Tanulj. Az életfogytig tartó tanulás jegyében pallérozd az elmédet is minden nap.

Amire szükséged lehet

  • egészséges ételek
  • antioxidánsok
  • magas rosttartalmú ételek
  • mozgás
  • lelki egyensúly

Figyelmeztetések

  • A cardio edzések túlzásba vitele rossz hatással lehet a szívre.

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Kiscsillag