A mentát felhasználni

Innen: Hogyankell.hu

Hogyan kell a mentát felhasználni?

Menta.jpg

Sokféle mentát ismerhetünk, de a két legjobban elterjedtebb fajta a bors- és a fodormenta, melyeknek a leveleiből készíthetünk teát, ízesíthetünk húsokat és édességeket, és még kozmetikumokba is jótékonyan hat. A mentatea alkalmazása görcsöknél, epebajoknál, emésztési nehézségeknél, fájdalmaknál és étvágytalanságnál segíthet a számunkra.

Lépések

  1. A menta hatóanyagai és gyógyhatásai: a bors- és a fodormenta főként illóolajokat, mentolt és kisebb mennyiségben keserű- és cseranyagokat, valamint flavonoidokat tartalmaz. Ezen hatóanyagok görcsoldó hatást fejtenek ki, és serkentőleg hatnak az epe termelődésére, ráadásul hűsítően hatású, így hatékonyan csillapítja fájdalmat is. Ezen kívül egyes hatóanyagok serkentik az emésztésünket, valamint hatékonyan javítják az étvágyunkat is.
  2. Alkalmazása: a borsmenta elsősorban epeproblémák esetén lehet kimondottan hasznos házi szer. Az egyik legkedveltebb gyógynövény meghűlésnél, illetve hatásos görcsoldó hatással is rendelkezik, ezért bármilyen görcs esetén érdemes használnunk. Ha túl zsíros, nehezen emészthető ételt fogyasztottunk, a túlevésből adódó emésztési problémák egyik legjobb ellenszere lehet, mivel hatékony emésztést elősegítő hatású gyógynövény. Mindemellett használhatjuk étvágytalanságnál, enyhe rosszullétnél és a menstruációs fájdalmaknál is gyors enyhülést hozhat. A mentaolajat vagy a mentatinktúrát külsőleg a bőr hűsítésére, a vérellátás serkentésére érdemes alkalmazni, továbbá a stressz okozta fejfájásra is hatásos szer lehet.
  3. Tea készítése: két púpozott teáskanálnyi szárított mentalevelet forrázzunk le egy csésze mennyiségű forrásban lévő vízzel, hagyjuk 5-7 percig állni és utána szűrjük le.
  4. Tinktúra (alkoholos kivonat) elkészítése: öt evőkanál mentára öntsünk 100 ml tiszta alkoholt vagy pálinkát. Hagyjuk állni meleg, de félárnyékos helyen két hétig, majd szűrjük át a tinktúrát - ekkora már teljesen átvette a. A levélmaradványokból jól nyomkodjuk ki a maradék levet is. Sötét, tiszta és légmentesen zárható üvegben tároljuk – évekig eláll. Ezzel a szeszes kivonattal masszírozzuk be a halántékunkat fejfájás esetén.
  5. Mentaolaj készítése: aprítsunk fel 6-10 evőkanál friss mentát és keverjük 100 ml olajhoz. Körülbelül négy hétig hagyjuk állni egy meleg, száraz helyen. Ha letelt a négy hét szűrjük le az egész olajat, úgy hogy ne maradjon benne mentadarab. Amikor leszűrtük, öntsük egy sötét, tiszta és légmentesen zárható üvegbe és tegyük a spájzba. Fejfájás esetén nagyon hasznos lehet, ha vele a halántékunkat bedörzsöljük, valamint arc- és testápoló szerekbe pár cseppet belecsöpögtethetünk, igazán jó hidratáló. Ha izomfájdalmunk támadna, bátran masszírozzuk bele a fájós testrészbe az olajat.
  6. Mentás inhaláció: tegyünk egy nagy lavorba három teáskanálnyi szárított mentalevelet, vagy csepegtessünk bele néhány csepp mentaolajat, és öntsük majdnem tele forró vízzel. Ezután hajoljunk teljesen a forróvíz által keletkezett gőz fölé, és a fejünket teljesen takarjuk le egy törölközővel. Körülbelül tíz percig inhaláljunk a gőz felett és jó mélyen szívjuk be sokszor a levegőt, így teljesen kitisztulnak majd a légutak.
  7. Menta mint fűszer: A borsmenta igen jó fűszer, mely kiváló zamatot ad az ételeknek. A saláták és az édességek kiváló ízesítője lehet, valamint aromás ecet is készülhet belőle. Szószok, mártások, likőrök készítéséhez alkalmazható, a pulyka töltelékének finom ízt ad. Kandírozott leveleivel édes ételeket díszíthetünk.

Tippek

  • Érdemes gyógynövény teakeverékeknél ízjavítóként használni.
  • Édes italokhoz és édességekhez nagyon finom kiegészítő lehet pár mentalevél, akár díszítésnek is használhatjuk.


Amire szükséged lehet

  • Mentatea
  • Törölköző
  • Olaj
  • Tiszta alkohol vagy pálinka

Figyelmeztetések

  • Csecsemőknél és kisgyerekeknél a mentaolajat és -tinktúrát nem szabad használni az arcon, a nyakon és a nyakszirttájékon, mert a túl magas mentoltartalom fulladást okozhat.
  • Akinek gyomorfekélye van, azok semmilyen formában ne használja a mentát, mert az irritálhatja a nyálkahártyát.
  • Gyomorsavtúltengésnél ne alkalmazzuk, mivel növeli a gyomorsav termelődését.
  • A csípős mentoltartalma ingerelheti a gyulladt nyálkahártyát, így nem megfelelő nyákoldószer.

Kapcsolódó videók


Kapcsolódó források, hivatkozások

  • A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.

Az oldal szerzői

Mező