Táplálkozni terhesség alatt szerkesztése

Innen: Hogyankell.hu

Figyelem: Nem vagy bejelentkezve. Ha szerkesztesz, az IP-címed nyilvánosan látható lesz a laptörténetben. Ha bejelentkezel vagy regisztrálsz, a szerkesztéseid a felhasználónevedhez lesznek társítva, egyéb hasznos dolgok mellett.

A szerkesztés visszavonható. Kérlek ellenőrizd alább a változásokat, hogy valóban ezt szeretnéd-e tenni, majd kattints a lap mentése gombra a visszavonás véglegesítéséhez.
Aktuális változat A te változatod
5. sor: 5. sor:
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# '''Egyél többször keveset!''' A terhesség alatt még az általánosnál is nagyobb figyelmet kell fordítani arra, hogy a tápanyagokat egyenletesen elosztva vidd be a szervezetedbe. Ez segít elkerülni a kívánósságot és étkezési rohamokat, valamint a harmadik trimeszterre jellemző gyomorégést is. A legjobb, ha 3-3,5 óránként eszel egy kisebb mennyiséget, a napi táplálékot 5 étkezésre osztod el (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora).
+
# Egyél többször keveset! A terhesség alatt még az általánosnál is nagyobb figyelmet kell fordítani arra, hogy a tápanyagokat egyenletesen elosztva vidd be a szervezetedbe. Ez segít elkerülni a kívánósságot és étkezési rohamokat, valamint a harmadik trimeszterre jellemző gyomorégést is. A legjobb, ha 3-3,5 óránként eszel egy kisebb mennyiséget, a napi táplálékot 5 étkezésre osztod el (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora).
# '''Összességében ne egyél sokkal többet!''' A várandós nők tápanyagszükséglete megemelkedik, hiszen a magzat növekedéséhez sok energiára van szükség. Ez azonban csak kb. 15 százalékos emelkedést jelent: a testi adottságoktól és az aktivitástól függően napi 2-300 kalóriával többet kell bevinni a szervezetbe. Ez két banánnak vagy fél liter tejnek felel meg… Az tehát elég nagy túlzás, hogy a várandós nőnek kettő helyett kell ennie. Ha betartod az előző pontot, és a várandósságod idején például rászoktatod magad az uzsonnázásra, az általában fedezi a nagyobb tápanyagszükségletet.
+
# Összességében ne egyél (sokkal) többet! A várandós nők tápanyagszükséglete megemelkedik, hiszen a magzat növekedéséhez sok energiára van szükség. Ez azonban csak kb. 15 százalékos emelkedést jelent: a testi adottságoktól és az aktivitástól függően napi 2-300 kalóriával többet kell bevinni a szervezetbe. Ez két banánnak vagy fél liter tejnek felel meg… Az tehát elég nagy túlzás, hogy a várandós nőnek kettő helyett kell ennie. Ha betartod az előző pontot, és a várandósságod idején például rászoktatod magad az uzsonnázásra, az általában fedezi a nagyobb tápanyagszükségletet.
# '''Minden nap fogyassz tejterméket!''' A tejtermékek segítenek fedezni a megnövekedett fehérjeszükségletet, és sok olyan vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak, amelyekre nagy szükség van a várandósság alatt (kálcium, foszfor, B-vitamin, vas). A pasztőrözetlen tejet és a penészes sajtokat ugyan kerülni kell a fertőzésveszély miatt, viszont kemény sajtot, pasztőrözött tejet, túrót, (light) joghurtot érdemes rendszeresen fogyasztani.
+
# Minden nap fogyassz tejterméket! A tejtermékek segítenek fedezni a megnövekedett fehérjeszükségletet, és sok olyan vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak, amelyekre nagy szükség van a várandósság alatt (kálcium, foszfor, B-vitamin, vas). A pasztőrözetlen tejet és a penészes sajtokat ugyan kerülni kell a fertőzésveszély miatt, viszont kemény sajtot, pasztőrözött tejet, túrót, (light) joghurtot érdemes rendszeresen fogyasztani.
# '''Naponta többször egyél gyümölcsöt, zöldséget!''' A nyers zöldség- és gyümölcsfélék tartalmazzák a legtöbb vitamint, amelyekre szervezetednek különösen nagy szüksége van a terhesség alatt. A C-vitamin fogyasztása például elősegíti a vas felszívódását a húsokból/tejtermékekből, a rostok pedig segítik az emésztést, ami általában lelassul a terhesség alatt – de lehetne még sorolni a jótékony hatásokat. Ezért a főétkezések után desszert helyett, vagy a tízórai/uzsonna mellé mindig egyél valamilyen zöldséget, gyümölcsöt! (A terhességi diabétesszel küzdők inkább a zöldségeket válasszák, egyes gyümölcsök – pl. szőlő, banán – nagyon sok cukrot tartalmaznak!)
+
# Naponta többször egyél gyümölcsöt, zöldséget! A nyers zöldség- és gyümölcsfélék tartalmazzák a legtöbb vitamint, amelyekre szervezetednek különösen nagy szüksége van a terhesség alatt. A C-vitamin fogyasztása például elősegíti a vas felszívódását a húsokból/tejtermékekből, a rostok pedig segítik az emésztést, ami általában lelassul a terhesség alatt – de lehetne még sorolni a jótékony hatásokat. Ezért a főétkezések után desszert helyett, vagy a tízórai/uzsonna mellé mindig egyél valamilyen zöldséget, gyümölcsöt! (A terhességi diabétesszel küzdők inkább a zöldségeket válasszák, egyes gyümölcsök – pl. szőlő, banán – nagyon sok cukrot tartalmaznak!)
# '''Egyél sok sovány húst és halat!''' Az állati eredetű fehérjék szintén nagyon fontosak a terhesség alatt. A hirtelen sütött (grillezett) és a nehéz, zsíros ételek helyett válasszunk inkább jól átsütött, alacsony zsírtartalmú húsokat. Lehetőleg hetente együnk halat (nem konzervet!), mert ezek az idegrendszer fejlődését elősegítő zsírsavakat tartalmaznak.
+
# Egyél sok sovány húst és halat! Az állati eredetű fehérjék szintén nagyon fontosak a terhesség alatt. A hirtelen sütött (grillezett) és a nehéz, zsíros ételek helyett válasszunk inkább jól átsütött, alacsony zsírtartalmú húsokat. Lehetőleg hetente együnk halat (nem konzervet!), mert ezek az idegrendszer fejlődését elősegítő zsírsavakat tartalmaznak.
# '''Fogyassz sok folyadékot!''' A terhesség alatt a folyadékszükséglet is nő (a kismama testében eleve több vér kering, de a fokozott anyagcsere és vizeletürítés miatt is szükség van a rendszeres utánpótlásra). Legalább 2 liter folyadékot kell bevinni a szervezetbe, lehetőség szerint tiszta (szénsavmentes) víz, cukor nélkül készített gyümölcs- vagy zöldtea, esetleg 100%-os gyümölcslevek formájában (ezek szénhidráttartalmát azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni). Kávét és fekete teát inkább ne igyál, vagy ha nem tudsz lemondani róla, akkor is csökkentsd a mértéket (a koffein zavarja a kalcium felszívódását és a koraszülés esélyét is növeli).
+
# Fogyassz sok folyadékot! A terhesség alatt a folyadékszükséglet is nő (a kismama testében eleve több vér kering, de a fokozott anyagcsere és vizeletürítés miatt is szükség van a rendszeres utánpótlásra). Legalább 2 liter folyadékot kell bevinni a szervezetbe, lehetőség szerint tiszta (szénsavmentes) víz, cukor nélkül készített gyümölcs- vagy zöldtea, esetleg 100%-os gyümölcslevek formájában (ezek szénhidráttartalmát azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni). Kávét és fekete teát inkább ne igyál, vagy ha nem tudsz lemondani róla, akkor is csökkentsd a mértéket (a koffein zavarja a kalcium felszívódását és a koraszülés esélyét is növeli).
# '''Kerüld a sót!''' A túlzott sófogyasztás a terhesség vége felé jelentkező magas vérnyomás és a lábdagadás kialakulásában is szerepet játszik, ezért a várandósság idején mindenképpen érdemes kevesebbet használni belőle. A mesterséges ételízesítők többnyire szintén sok sót tartalmaznak, ezért ezeket is mellőzzük. Ízesítsük ételeinket inkább olyan fűszerkeverékekkel, amelyek nem tartalmaznak sót és adalékanyagokat!
+
# Kerüld a sót! A túlzott sófogyasztás a terhesség vége felé jelentkező magas vérnyomás és a lábdagadás kialakulásában is szerepet játszik, ezért a várandósság idején mindenképpen érdemes kevesebbet használni belőle. A mesterséges ételízesítők többnyire szintén sok sót tartalmaznak, ezért ezeket is mellőzzük. Ízesítsük ételeinket inkább olyan fűszerkeverékekkel, amelyek nem tartalmaznak sót és adalékanyagokat!
# '''Kerüld az „üres” kalóriákat, a sok cukrot!''' A várandósság alatt felboruló anyagcsere a vércukorszintet is érinti, sok nőnél ekkor úgynevezett terhességi diabétesz (terhességi cukorbetegség) alakul ki. Nekik különösen figyelniük kell a szénhidrátbevitelre a várandósság alatt, de akár a későbbi életük során is. Azoknak is érdemes azonban kerülnie a túl sok cukor fogyasztását, akiknél nem alakul ki ez a betegség, az esetleges túlsúly ugyanis kockázatot jelent a szülésnél, de a magzat fejlődésének és a kismama egyébként is meggyötört izületeinek sem tesz jót. Ha a kívánós kismama édességet enne, akkor egy kocka csokoládét nyugodtan bekaphat, de a lényeg itt is a mértékletesség. Édességet inkább a főétkezés után desszertként fogyassz, önmagában ne egyél magas cukortartalmú élelmiszereket (pl. reggelire péksüteményt).
+
# Kerüld az „üres” kalóriákat, a sok cukrot! A várandósság alatt felboruló anyagcsere a vércukorszintet is érinti, sok nőnél ekkor úgynevezett terhességi diabétesz (terhességi cukorbetegség) alakul ki. Nekik különösen figyelniük kell a szénhidrátbevitelre a várandósság alatt, de akár a későbbi életük során is. Azoknak is érdemes azonban kerülnie a túl sok cukor fogyasztását, akiknél nem alakul ki ez a betegség, az esetleges túlsúly ugyanis kockázatot jelent a szülésnél, de a magzat fejlődésének és a kismama egyébként is meggyötört izületeinek sem tesz jót. Ha a kívánós kismama édességet enne, akkor egy kocka csokoládét nyugodtan bekaphat, de a lényeg itt is a mértékletesség. Édességet inkább a főétkezés után desszertként fogyassz, önmagában ne egyél magas cukortartalmú élelmiszereket (pl. reggelire péksüteményt).
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
20. sor: 20. sor:
 
* Ha a fenti szempontokat betartva rendszeresen, naponta fogyasztasz húsféleségeket és tejtermékeket, akkor érdemes óvatosabban bánni a zsírok használatával a konyhában. Kerüld az olajban, zsírban sütött élelmiszereket, vaj helyett használj inkább light margarint!
 
* Ha a fenti szempontokat betartva rendszeresen, naponta fogyasztasz húsféleségeket és tejtermékeket, akkor érdemes óvatosabban bánni a zsírok használatával a konyhában. Kerüld az olajban, zsírban sütött élelmiszereket, vaj helyett használj inkább light margarint!
 
* A megfelelő étkezéssel jelentősen csökkentheted azoknak a panaszoknak az intenzitását, amelyek gyakran jelentkeznek terhesség alatt:
 
* A megfelelő étkezéssel jelentősen csökkentheted azoknak a panaszoknak az intenzitását, amelyek gyakran jelentkeznek terhesség alatt:
** ''hányinger:'' általában az első trimeszterben jelentkezik, de néhány peches kismamánál a terhesség közepéig is eltarthat. Enyhítheti, ha felkelés után azonnal elrágcsálsz egy kevés zabkekszet vagy pár falat teljes kiőrlésű kenyeret. Ha a hányinger olyan erős, hogy a testsúlyod is csökken miatta, akkor nyugodtan edd azt, amit bírsz (ha csak a tésztafélék maradnak benned, akkor azokat fogyaszd)! A hányinger csökkenésével azonban kezdj áttérni a változatosabb, egészségesebb táplálkozásra.
+
** hányinger: általában az első trimeszterben jelentkezik, de néhány peches kismamánál a terhesség közepéig is eltarthat. Enyhítheti, ha felkelés után azonnal elrágcsálsz egy kevés zabkekszet vagy pár falat teljes kiőrlésű kenyeret. Ha a hányinger olyan erős, hogy a testsúlyod is csökken miatta, akkor nyugodtan edd azt, amit bírsz (ha csak a tésztafélék maradnak benned, akkor azokat fogyaszd)! A hányinger csökkenésével azonban kezdj áttérni a változatosabb, egészségesebb táplálkozásra.
** ''székrekedés:'' a terhesség második harmadától egyre inkább lassul a nők emésztése, részben azért, mert egyre kisebb területen zsúfolódnak össze a belek, részben azért, mert így több tápanyag szívódhat fel. A székrekedés ugyanakkor aranyérhez és más kellemetlen tünetek jelentkezéséhez vezethet. Ezért érdemes több folyadékot, rostot (nyers zöldséget, gyümölcsöt, magot) fogyasztani, és többször kis adagot enni.
+
** székrekedés: a terhesség második harmadától egyre inkább lassul a nők emésztése, részben azért, mert egyre kisebb területen zsúfolódnak össze a belek, részben azért, mert így több tápanyag szívódhat fel. A székrekedés ugyanakkor aranyérhez és más kellemetlen tünetek jelentkezéséhez vezethet. Ezért érdemes több folyadékot, rostot (nyers zöldséget, gyümölcsöt, magot) fogyasztani, és többször kis adagot enni.
** ''gyomorégés:'' főleg a terhesség utolsó harmadában jelentkezik, amikor a magzat méretei miatt már az anya gyomrának is kisebb hely marad. A panaszok jelentkezésekor érdemes egy-két szem kekszet fogyasztani pár korty tejjel (a rágcsálást azonban nem szabad túlzásba vinni). Kerülni kell a savképződést fokozó ételek fogyasztását (pl. paradicsom, fűszeres ételek, kávé). A gyomorégés kezelésében is sokat segít, ha nem eszünk egyszerre sokat, inkább több apró adagra osztjuk el a táplálékot.
+
** gyomorégés: főleg a terhesség utolsó harmadában jelentkezik, amikor a magzat méretei miatt már az anya gyomrának is kisebb hely marad. A panaszok jelentkezésekor érdemes egy-két szem kekszet fogyasztani pár korty tejjel (a rágcsálást azonban nem szabad túlzásba vinni). Kerülni kell a savképződést fokozó ételek fogyasztását (pl. paradicsom, fűszeres ételek, kávé). A gyomorégés kezelésében is sokat segít, ha nem eszünk egyszerre sokat, inkább több apró adagra osztjuk el a táplálékot.
** ''szív- és érrendszeri panaszok (szapora szívverés, magas vérnyomás):'' érdemes kevesebb sót vinni a szervezetbe, ha eddig nem tettük, hagyjunk fel a kávé és tea fogyasztásával is. A szívpanaszokat egyes esetekben erősíthetik a puffasztó ételek, ezeket is mellőzzük az étrend összeállításakor.
+
** szív- és érrendszeri panaszok (szapora szívverés, magas vérnyomás): érdemes kevesebb sót vinni a szervezetbe, ha eddig nem tettük, hagyjunk fel a kávé és tea fogyasztásával is. A szívpanaszokat egyes esetekben erősíthetik a puffasztó ételek, ezeket is mellőzzük az étrend összeállításakor.
  
 
== Amire szükséged lehet ==
 
== Amire szükséged lehet ==
44. sor: 44. sor:
 
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/fogyokura/1787/taplalkozas-terhesseg-idejen Táplálkozás terhesség idején – Webbeteg]
 
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/fogyokura/1787/taplalkozas-terhesseg-idejen Táplálkozás terhesség idején – Webbeteg]
 
* [http://www.hazipatika.com/taplalkozas/specialis_etrendek/cikkek/ketto_helyett/20011127160054 Táplálkozási tanácsok várandós édesanyáknak – Házipatika]
 
* [http://www.hazipatika.com/taplalkozas/specialis_etrendek/cikkek/ketto_helyett/20011127160054 Táplálkozási tanácsok várandós édesanyáknak – Házipatika]
 
[[Kategória:Egészség]]
 

Vedd figyelembe, hogy a Hogyankell.hu wikin végzett összes módosítást szerkeszthetik, módosíthatják vagy eltávolíthatják más szerkesztők. Ha nem akarod, hogy az írásodat módosítsák, akkor ne küldd be.
Azt is megígéred, hogy ezt magadtól írtad, vagy egy közkincsből vagy más szabad forrásból másoltad (lásd a(z) Hogyankell.hu:Szerzői jogok lapot a részletekért). NE KÜLDJ BE JOGVÉDETT MUNKÁT ENGEDÉLY NÉLKÜL!

Kategóriák kiválasztása:

A lap szerkesztéséhez kérlek válaszolj az alábbi kérdésre (további információk):

Mégse Szerkesztési segítség (új ablakban nyílik meg)