Lámpát választani a lakásunkba

Innen: Hogyankell.hu

[szerkesztés] Hogyan kell lámpát választani a lakásunkba?

Lampak-bauhaus.jpg

A mesterséges fényforrások elengedhetetlen részei az otthonunknak, belül és kívül, továbbá a ház vagy a lakás minden részén szükségünk van világításra. A megfelelő darabok kiválasztása nagy feladat, és sok szempontot kell figyelembe vennünk. Itt van pár tipp, hogyan válasszunk megfelelő lámpákat…


[szerkesztés] Lépések

  1. Először is azt kell eldöntenünk, hogy milyen tevékenységet akarunk folytatni az adott helyiségben, ugyanis másfajta világítást kell felszerelni egy dolgozószobában, mint egy nappaliban vagy egy hálószobában. Érdemes a bútorok helyét még a lámpák elhelyezése előtt véglegesíteni, hogy hatékonyan tudjuk megtervezni a fényforrások helyét is, például az ebédlőasztalokkal vagy az olvasósarkokkal kapcsolatban.
  2. Számolnunk kell az adott szoba természetes fényellátásával is, amit az ablakokon át kap. Figyeljünk rá, hogy télen kevesebb fényt kap a lakótér kívülről, ezért érdemes sötétebb napszakban is vetnünk egy pillantást a szobára, és utána eldönteni, pontosan mennyi fényre lesz szükségünk.
  3. Az izzók teljesítményével kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy általában a háztartási költségek körülbelül 10%-a a villanyszámlára jut, tehát nem árt alaposan átgondolni, pontosan mennyi világításra van szükségünk egy helyiségben.
  4. A fényforrásoknál alapvetően kétfajta lehetőségről beszélhetünk: környezeti és funkcionális megvilágításról. A környezeti világítás lényege, hogy meghatározott helyeket hangsúlyozunk ki a szobában, például az ebédlőben az asztalt. A funkcionális világítás egyrészről az általános világítás, amivel élhetővé tesszük a szobánkat. Irányított világítást dolgozóasztalokhoz vagy olvasáshoz használunk, amikor több fényre van szükségünk.
  5. Nagy belmagasság esetén érdemes hosszú, csillogó csillárokat vásárolni. A lényeg, hogy elég fényt kapjon a szoba egész magasságában, a csillogás pedig ebben segít, mert szétszórja a fényt.
  6. Alacsony belmagasságnál olyan lámpákat érdemes felszerelni, amik „nagyobbá teszik” a teret, ilyenek például a spotlámpák, azonban egy lapos, mennyezeti lámpa is sokat segíthet.
  7. Nem mindegy, hogy milyen színű szobába milyen lámpát veszünk, a sötét színek ugyanis elnyelik a fényt, ezért több és nagyobb fényerejű lámpára van szükségünk, mint a világosabb színek esetén. Érdemes több helyről bevilágítani a teret, akkor biztosan nem lesz olyan érzésünk, hogy túl sötét a szoba.
  8. A világos színekkel dekorált helyiségekbe kevesebb fényforrás és kisebb fényerő is elég, a fehér, bézs és hasonló színek ugyanis visszaverik és szórják a fényt, ezért sokszor egyetlen lámpa vagy csillár is megfelelő.
  9. A lámpákat általában szimmetrikusan szokták elhelyezni, hogy a szoba minden sarkára elegendő fény jusson. Gyakori megoldás a plafonon, középen elhelyezett csillár vagy lámpa, olyan spotokkal és / vagy egyéb, kisebb lámpákkal kiegészítve, amelyek egy-egy hangsúlyos vagy kiemelt helyet árasztanak el fénnyel.
  10. Ha hangulatos lakást szeretnénk, érdemes a spotlámpák és a falikaros szerkentyűk felé tekintgetni, ezek stílusos kiegészítői lehetnek a szobánknak. A nagyobb csillárok inkább luxushatást váltanak ki, nagyon szépen mutatnak a nagy és magas szobákban. Modern lakásoknál érdemes átgondolni a közvetett világítást: ilyenkor a világítótest nem látszik. Esztétikus megoldást nyújtanak például az álmennyezet vagy álgaléria fölé rejtett lámpák, ahol csak a fényüket látjuk.

[szerkesztés] Tippek

  • Ha a házon kívül szeretnénk lámpákat felszerelni, érdemes spotokkal és falikaros lámpákkal dolgozni. Nem szükséges, hogy az egész udvar fényárban ússzon, elég, ha csak a járda vagy a bejáró van megvilágítva.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Lámpák
  • Villanyszerelő


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • A fények elhelyezésénél ügyeljünk a gyerekekre, a túl alacsonyan elhelyezett izzókkal megégethetik magukat, valamint összetörhetik a gyengébb kivitelezésű anyagokat! Különösen a halogénlámpák okozhatnak égési sérüléseket, ezért figyeljünk arra, hogy ne kerüljön papír, fa vagy egyéb, könnyen gyúló anyag a közvetlen közelükbe!


[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell